Hakan TOPUZOĞLU

"E-Ticaret ve Sosyal Medya Uzmanı"

Yağmur ve İnternet

 

Yağmur, ayrı bir mutluluk getirir yanında. Sıcak havalarda yağan yağmur, içimizi serinletir. Yağmur altında ıslanırken duygusallık basar, bazen toprak olmak isteriz üzerimize yağmur yağsın, kendimize gelelim diye.

Yağmur, gelecek demektir çoğu kez. Yağmur mutluluk demektir, hüzünlü de olsa mutluluk.
Nurullah Genç, “Yağmur” isimli şiirinde, aşağıdaki mısralarda seni bekleyen bir taş da ben olsaydım diye seslenmiştir “YAĞMUR”a,     Vareden’in adıyla insanlığa inen Nur
Bir gece yansıyınca kente Sibir dağından
Toprağı kirlerinden arındırır bir yağmur
Kutlu bir zaferdir bu ebabil dudağından
Rahmet vadilerinden boşanır ab-ı hayat
En müstesna doğuşa hamiledir kainatYıllardır boz bulanık suları yudumladım
Bir pelikan hüznüyle yürüdüm kumsalları
Yağmur, seni bekleyen bir taş da ben olsaydımSiirevreni.com adresinde yer alan bir şairimiz ise şunları söylemiş.

İstanbul’da yağmur var
Yüreğimde sen,
Nasıl acıyor canım bir bilsen.
Yağmurdan mı ıslanıyor yanaklarım
Yoksa gözyaşlarım mı süzülen
Bilemiyorum.

Şair Ahmet Telli, 9 yıl aradan sonra “Barbar ve Şehlâ” adlı şiir kitabı ile sevenleriyle buluştu. Az okuyan bir topluma, çok yazmak yerine yazılmış olanlara dikkat çekmenin daha doğru olacağını söyleyen Telli, yeni kitabı için, “Yeter ki beklenen düşlerimizi boşa çıkarmasın, duygu ormanımıza yağmur olup yağsın” diyor

Örneklerden de görüleceği üzere, yağmur her zaman için edebiyatta yüklü anlamlar ifade etmiş, bizleri çok farklı dünyalara götürmüştür.

Yağmur, sıcak havalarda bereket demek, çiftçimizin nuru demek, aşıkların el ele dolaşmaları için kusursuz romantik bir ortam demek.

Bir akşam eve geldiğinizde, dışardan gelen bereket sesi eşliğinde bilgisayarınızı açıp, internette gezineyim dediğinizde, Telekom alt yapısı buna müsaade etmeyebilir. Niye mi? Çünkü Telekomun Alt Yapısı Şeker Gibidir. Bırakın yağmuru, birileri yere tükürse hatlar yavaşlayabilir. Bu sorun nedeniyle, Türk Telekoum aradığınızda ise alacağınız cevap gayet nettir, “hava yağmurlu ya ondandır.”

Yağmurla, internetin bağlantısını kuramazsınız ama bildiğiniz şu gerçek sizi daha da üzer ve telekoma karşı olan düşüncelerinizi daha da olumsuz hale getirir. California’da kasırga olur, binanın çatısı uçar ama internet aynı hızla devam ediyor. Oradaki interneti kasırga bile etkilemez ama ne hikmetse, hava biraz yağmurlu olsa internetimiz birden hız keser.

Tabii ki, Amerika’da evin çatısı uçtuktan tam 5 dakika sonra 3 tane ekip gelir sokağa: itfaiye, ambulans, 3.yü siz tahmin edin. Biraz zor oldu değil mi tahmin etmek, internet hizmeti veren firmanın aracı.
İtfaiye, doğal gaz da bir sorun olabilir diye gelmiş, ambulans, yaralı olabilir diye, internet hizmeti şirketi ise, hattınızda bir sorun var mı diye. Aynı olay bizim ülkemizde olsa olaylar nasıl seyreder acaba? Hiç hayal etmeyelim, örneklerini her akşam haberlerde izliyoruz, ambulans geç geldiği için ölenler, itfaiye yetişemediği için evini kaybedenler, internete hak getire zaten, o olsa da olur, olmasa da olur, dişinizi sıkın biraz derler, aradığınızda da…

Tabii ki, biraz da suç bizde. Hakkımızı aramayınca, bu işler böyle gelmiş böyle gider diyince, olacağı bu. Kurtuluş yok yani.

Aman yağmur yağmasın, yoksa hep beraber şu şarkıyı söyleriz.
“Bu akşam yağmur var dışarda, yavaşlık var hatlarda”