Hakan TOPUZOĞLU

"E-Ticaret ve Sosyal Medya Uzmanı"

Müslüman’ın Para ile Olan İlişkisi

 

Dinimizde helal para kazanmanın yolları açıktır.Bir müslüman harama el uzatmadan da kendi geçim şartlarını oluşturabilir..

 1. Sermayeniz kadar iş yapın.
 2. Banka kredisi kullanmayın.
 3. Uzun vadeli mal satmayın.
 4. Borçlu kimsenin malı olmaz.
 5. Tüm işlerinizi ve hayatınızı güzel ahlak üzerine bina ediniz.
 6. Döviz ile borçlanmayın. Yatırımlarınızı Türk Lirası ile yapınız.
 7. Sivil toplum kuruluşlarına üye olunuz. (Siyasi-İktisadi-Sosyal)
 8. Hep iyi düşünün ve iyilik yapın. (İnsanlara  – Hayvanlara – Doğaya)
 9. Mümkün olduğunca borçlanmayınız. Çünkü borç nebi diliyle “gece dert, gündüz zillettir”
 10. Alışverişlerinizde dürüst olunuz. Ortaklarınıza ve müşterilerinize ihanet etmeyiniz. Bu sizin için daha hayırdır.
 11. Alışverişlerinizde dürüst olunuz. Satan taraf ise alanı aldığına pişman etmeyiniz. Alan taraf iseniz önce iyice araştırıp, aldanmamaya gayret ediniz.
 12. Bir insan borcunu geciktirip alacaklısının hakkını enflasyona eritmesi zulümdür. Tefeciliğin tersinden yapılmasıdır.
 13. Hayatınızın dünyevileşmesine izin vermeyiniz. Allah Rasulü bu ümmetin felaketinin dünya sevgisinden olacağını ifade etmiştir.
 14. Para, çağdaş dünyada bir mübadele aracı olduğu kadar bir savaş aracıdır da. Bir insan harcadığı her kuruşun kime gittiğini iyi bilmek, kendisine kurşun olarak geri dönmeyeceğinden emin olmak zorundadır.
 15. Parasal ilişkiler, çağdaş beşeri münasebetlerin baraj dersidir. Bu dersten kalanlar diğer tüm derslerden geçseler de beşeri münasebetlerden sınıfta kalmış sayılırlar.
 16. Para ve kadınla sınanmak sınavların en çetinidir. Şevhetle dünyaya düşkünlük, çağdaş insanın yumuşak karnıdır. Yokluğa sabretmek her kişi, varlığa sabretmek er kişi kârıdır.
 17. Kapitalizmin son icadı olan taksit tuzağına düşmeyiniz. Gücünüzün yetmediği bir malı ya tasarruflarınızla ya da yakın dost ve çevre arasında oluşturacağınız karz’ hasen sandığıyla dönüşümlü olarak ama mutlaka peşin fiyatına almaya gayret ediniz.

 

Kaynak: Anonim