Hakan TOPUZOĞLU

"E-Ticaret ve Sosyal Medya Uzmanı"

Müslümanın Hayatında Bilgisayar ve Bir Tebliğ Aracı Olarak İnternet

 

“Bir Yaşam Tarzı Olarak Bilgisayar” fikri çerçevesinde içinde bulunduğumuz mevsiminde verdiği ilhamla, bilgisayarı bir Müslüman açısından ele almaya karar verdik.

Bilgisayarın sağladığı birçok yararın veya kullanım alanlarının özelleştirilmiş halini anlatan kelimelerimizle karşınızda olacağız.

Umarım, bu çalışma sayesinde, Ramazan ayının tüm bereketine ait ışınlarının üzerimize düştüğü şu günlerde inanan insanlar olarak, kulluğumuzu teknolojiyi kullanarak daha iyi ifade edebiliriz.

Yazımızın teknik yönüne geçmeden, bir Müslümanın hayatı ile ilgili birkaç şey söyleyelim.

Bir müslümanın günü içinde ibadetler, günlük işler ve diğer ameller vardır. Hemen söyleyebiliriz ki; bir Müslüman sözüne sadık olmalıdır. Yapacağı işleri unutmamalıdır. Müslamanın en büyük özelliği güvenilir olmasıdır. Peygamberler de sıdk özelliği ile tanınırlar.

21. yy.da stresin olayları dolu dizgin ele aldığı kaçınılmaz bir gerçektir. Unutkanlık ise artık yadırganmaz hale gelmiştir. Bu da inandığını söyleyen insanlara en büyük zararı vermektedir.

İşte burada teknolojiye ihtiyaç vardır. Outlook adlı program sayesinde siz de sözünüzde duran bir insan olma özelliğini taşıyabileceksiniz. Mahcup olmakla başlayan aksilikler sona erecek.

Ayrıca; bir Müslümanın gününde ibadetler vardır. Yine bu ibadetleri de size Outlook hatırlatacak.

Ancak işin başka bir yönü daha var ki, o çok daha fazla önemli.

Bu ibadetlerin nasıl yapılacağını kimden öğrenceğim meselesi. Her an yanınızda bir insan bulabilmek zor olabilir. Ya da bulduğunuz insan müsait olmayabilir. Size vakit ayırmakta güçlük çekebilir. Ama; bilgisayarlar hem hep yanınızdadır, hem de her an müsaittirler.

Hem figür, teknik adıyla ekran yönüyle hem de içerik (okunacak dualar vb.) konularında, uzman kişiler tarafından hazırlanacak program sayesinde gençliğin karşı karşıya kaldığı öğrenme problemi de aşılacaktır.

En meşhur hocalar, bu sayede her an yanımızda bulunabilecekler.

Ayrıca; insanlar yine dua okumayı da en güzel şekliyle hiçbir zaman sıkılmayan, bıkmayan, rahat rahat soru sormamızı sağlayan bilgisayar ile öğrenebilecekler. Hem olay daha zevkli hale gelecek, hem de kolaylaşmış olacak.

Bunların dışında, gündelik işlerimizde de zaten bilgisayar kullanıyor olacağız. Bu konuya “Gündelik Hayatımızda Bilgisayar” başlığı altında başka bir yazıda inceleyeceğiz.

Bir müslümanın aylık veya yıllık hayatı içinde ise; özel günler, kandiller vb. vardır. Bu özel günlerde eş, dost akraba ve yakınlarını unutmamalıdır. Bir müslüman, diğer insanlarla diyaloğunu hiçbir zaman kesmemelidir. Muhabbet duygularını artırmaya çalışmalıdırlar. Bunun için ise günümüzdeki yaygın iletişim araçları olan telefon, mektup, faks, doğrudan ziyaretler çoğu zaman problemli olmaktadır. Telefon mali açıdan fazla külfetli gelmekte iken, mektup yorucu ve yavaş, faks ise herkesin evinde ya da elinde bulunmamaktadır. Zaten yoğun iş, kargaşa, stres ve yoğunluktan dolayı doğrudan ziyaretler çoktan imkansız hale gelmiştir.

Oysa; bunların yerine İnternet kullanılması hem işi daha zevkli hale getirecek, hem bu olayı ekonomikleştirecek, hem de hızlandıracaktır.

İnsanlar, e-mail yani elektronik posta sayesinde telefonda karşımıza çıkan karşıdakini bulamama gibi problemi bir kenara bırakırken, ICQ veya YAHOO Messenger sayesinde yakınının bilgisayarını açtığını ve bilgisayarın başına geçtiğini öğrenebilmektedir. Netmeeting ve bir internet kamerası sayesinde saatte 100.000-125.000 TL. maliyetle yüzyüze görüşme imkanını elde edecektir.

Ayrıca; platform oluşturma, bir konuyu gündeme getirme ve tepkileri dile getirme anlamında da en büyük yardımcımız yine İnternet olacaktır.

İnternet konusuna tekrar döneceğimizi belirtirken, bir Müslüman, İnternet dışında bilgisayarla ne yapabilir, sorusuna maddeler halinde cevap vermek istiyoruz.

a) Bilgiye Ulaşma ve Bir Konuda Bilgilendirme (Hadis, ayet, fıkıh taraması)

b) İşleri Planlama

c) Özel günleri hatırlama

d) Fikirleri yazıya aktarma

e) Hesap yapma, israfı ve cimriliği önlemek için hesaplı olma

f) Duygu ve düşüncelerini slaytlar ile sunma.

Kısaca bu başlıkları verdikten sonra yazımızın en önemli kısmına gelmiş bulunuyoruz.

İnternet’i açıklamak, anlatmak için sadece aşağıdaki cümleyi yazmış olsak, o bile yeterli olacaktır.

“Eğer, İnternet Hz. Peygamber (s.a.) zamanında bulunmuş olsaydı, en büyük tebliğ aracı şeklinde kullanılırdı. Yani; Peygamber Efendimiz tebliğ görevinin büyük bir kısmını İnternet üzerinden yapardı.”

Öyleyse; bizim de günümüz şartları içinde İnternet’i bir tebliğ aracı şeklinde kulanmamız gayet akıllıca olacaktır.

Bu tebliğ vazifesini gerçekleştirmenin ise 2 yolu vardır.

Birincisi; e-mail yoluyla. Yani bu konularda değişik dillerde hazırlanan mesajları ilgili kişilerin mail adreslerine gönderme.

İkincisi; web sayfası hazırlama yoluyla. Bilgilerin bulunduğu, akla gelebilecek her türlü sorunun bulunduğu bir sayfa hazırlayarak.

Şu anda ilk seçeneği kullanan pek kimse bulunmamasına rağmen, islamî tebliğ kaygısıyla hazırlanmış İnternet sayfaları bulunmaktadır.

Bunun dışında; interneti danışma hattı olarak kullanmak da mümkün. Verilecek bir e-mail adres yardımıyla bir fetva hattı kurulabilir. Hatta ICQ yardımıyla insanlar on-line yani anında kafalarına takılan meseleleri yetkili ve bilgili insanlara sorabilirler. Böylece en büyük sıkıntımız olan insanları arayıp bulamama derdinden de kurtulmuş oluruz.

İnternet’i kullanma alanlarını da maddelerle verdikten sonra yazımızı bitireceğiz.

a) Tebliğ Aracı

b) Fetva Merkezi

c) Danışma Merkezi

d) Bir konuda platform oluşturma, gündem oluşturmak için insanların biraraya geldiği ortam.

e) Bilgi Merkezi. Müslümanların ihtiyacı olan tüm bilgilerin bulunduğu bir merkez.

Teknolojiyi kullanarak, güzel dinimizi daha güzel, daha içten, daha samimi ve daha çok Allah’ın istediği gibi yaşadığımız günlere ulaşmak ve kavuşmak ümidiyle…

Geri
WhatsApp
Telegram
Skype
Messenger
E-posta