Hakan TOPUZOĞLU

"E-Ticaret ve Sosyal Medya Uzmanı"

Kurumsallaşmada siyasi partilerimiz

 

İngilizce “institutional” kelimesine karşılık gelen kurumsallaşma, birebir çeviri yapılması halinde enstitüleşme olarak da Tükçe’ye çevrilebilir. Enstitü ise bilindiği üzere, yoğun eğitim programlarının uygulandığı yerlerdir. Yani kurumlar da bir nevi akademi, fakülte, anaokulu, dershane, kolej, konservatuar, lise, üniversite, yüksekokul, medrese, mektep, okul, rüştiye olarak sayılabilirler daha doğrusu sayılmalıdırlar.

Ve bilindiği üzere her okulun, her fakültenin, her rüştiyenin yazılı halde kuralları vardır. Bir ders programı vardır, sınavları vardır, disiplin kurulu vardır. Buradan yola çıkacak olarak “KURUMSALLAŞMA”yı kısaca “KURALLAŞMA” şeklinde ifade edebiliriz.

Yani atılacak her adım önceden planlanmıştır. Kişilere bağlı ortaya çıkacak hatalar, önceden ortadan kaldırılmış, kamufle edilmiştir. Kurumsallaşmış şirketlerde, kişiler kendilerini şirketleri ile bütün olarak görürler. Hayatlarının temel gayesi Allah’a kulluktur, bununla birlikte bu gayeyi yıpratmadan şirketine maksimum seviyede faydalı olmayı düşünür insanlar mutlaka. Özel hayatlarını bir kenara bırakarak, herşey için kurum için, kurum için her şey felsefesini kabul ederler.

Teknik anlamda örnek verecek olursak, artık kendilerine ait e-mail adreslerini ve web sayfalarını kullanmaz, kuruma ait e-mail adreslerini ve web sitelerini kullanırlar. hakan@hakantopuzoglu.com.tr yerine hakan@kurumismi.com.tr

Genel idare anlamında düşünülecek olursa, logonun renginden tutun da, yatay-dikey boyutların oranına kadar her şey çizilmiştir. Bununla birlikte, herkes herşeyi yazılı hale getirmelidir. Bilindiği üzere Toplam Kalite Yönetimi’nin temelinde de yaptığını ve yapacağını yaz, yazdığını yap felsefesi vardır. Eğer siz yolun başındayken, beklentilerinizi ve kurallarınızı belirtmezseniz, ekip arkadaşlarınız, birlikte çalıştığınız insanlar hata yapmaktan kendini alıkoyamayacaktır. Hatta ve hatta bu hatalar devamlı surette moral kırıcı hale gelecek, ortada şevk falan kalmayacaktır.

Bu problemleri aşmanın bir çözümü de eğitimlerdir. Eğer birlikte çalışacağınız insanları öncelikle eğitimden geçirir, daha sonra ise oryantasyon yani yönlendirme ve uyum çalışmaları yaparsanız, ileride meydana gelebilecek tüm problemleri ortadan kaldıracaksınız.

Kurumsallaşmanın yapılmasında en önemli noktalardan biri de Yönetim Kurulu ile birlikte tüm kurulların ve çalışanların Ne, Kim, Kime, Kimin, Niçin, Ne Zaman) sorularını devamlı kendilerine sormasıdır. Bu olursa problem olmayacaktır. Yetki ve sorumlulukların tarifi ve sınırlarının belirlenmesi de çok önemlidir. İşin teorisiyle uğraşanlarla pratiğini yapanlar arasındaki kopukluklar her zaman ciddi sorunlara neden olacaktır.

Şimdi gelelim, yazımın giriş kısmında belirttiğimiz kurumsallaşma konusunda tembelleşme gösteren partilerin durumuna.

1- Kullanılan tabela tasarımları, tabelada kullanılan logolar aynı değil.
2- Zarf ve başlıklı kağıtlarla ilgili bir standart yok, her şehir kendi isteğine göre çalışma yapıp, o kağıtlar üzerinden yazışmalarını yapıyor.
3- Halen birçok partinin il başkanı, ilçe başkanı ve yöneticileri ile il başkanlığı, ilçe başkanlığı Hotmail uzantılı e-posta adresi kullanıyor. Basın bültenlerinin dahi bu adrese gelmesini istiyor.
4- Web sitesi olarak standart bir sistem kullanmıyor.

Bu konuda araştırma yaptığımızda,

a- İktidar partisi olan AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın önce genel merkezinkine benzer bir sistem yaptırdığını, daha sonra ise bu sistemi kaldırarak WordPress isimli ücretsiz bir yazılımı, suç olmasına rağmen sitenin altındaki yazıyı –lisans hakkı için bir bedel ödemediyse lisans kurallarını ihlal ederek- kaldırdığını; aynı partinin İzmir il başkanlığının alan adında org yerine şirketlerin kullandığı com uzantısını tercih ettiğini, yine İstanbul il başkanlığının da genel merkezden apayrı bir tasarımla çalışmalarını tanıttığını ve sayfanın hemen sağ tarafında İstanbul İl Başkanının kişisel web sitesine yer verdiğini gördük. Kişisel site demişken; sözün burasında, seçimler sırasında belediye başkan adaylarının ve belediye başkanlarının kişisel sitelerinin bile birbirinden çok farklı formatta olduğunu da hatırlatmak isteriz. Şanlıurfa İl Başkanlığı’nın ise kendisine ait bir alan adı almak yerine, genel merkezin altında bir klasör içerisinden çalışmalarını aktardığını gördük.

b- Ana muhalefet partisi CHP Ankara İl Başkanlığı’nın; chpankara.org alan adı müsait olmasına rağmen chpankarail.org şeklinde bir alan adı üzerinden yayın yaptığını ancak üst kısımda yer alan “banner” adını verdiğimiz alanda halen Deniz Baykal’ın fotoğrafına yer verildiğini ve Basında Ankara İl Başkanlığı bölümünde gösterilecek hiç öğe yok yazısı olduğunu fark ettik. Bu da sitenin sürekli güncellenmediğini düşüncesinin oluşmasına sebebiyet verdi. CHP Ankara İl Başkanlığı sitesini yapan firma da, sayfanın alt kısmına kendi adını yazmış ancak ücretsiz Joomla isimli sistemin alt yapısını kullanmış ve – lisans hakkı için bir bedel ödemediyse, lisans kurallarını ihlal ederek- kaldırarak, bu yönüyle iktidar partisiyle benzer bir durumda olduğunu fark ettik. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın içerik yönünden zenginliği ile dikkat çeken sitesinde, ayrıca gercekgundem.com logosu dikkatimizi çekti. Bu logoya tıkladığımızda, CHP’nin de desteklediği bir haber sitesinin varlığından haberdar oldum ki, bu haber sitesi de Anadolu Ajansı ve Anka Haber Ajansı üyesi olarak dolu içerikle dikkat çekiyor. Arama motoruna “CHP İzmir İl Başkanlığı” yazınca karşımıza herhangi bir site çıkmadı. Acaba genel merkezin sitesinde adresi bulabilir miyiz derken, bu kez de İzmir İl Başkanlığı faksının 0312.li olarak yazıldığını fark ettik ki bu da bizi şaşırttı. Ve anladık ki CHP İzmir İl Başkanlığı sitesi yok. CHP Kayseri İl Başkanlığı’nın da sitesini ücretsiz yazılım Joomla alt yapısıyla hazırladığı ve yine CHP Ankara İl Başkanlığı gibi sitenin altındaki yazıyı – lisans hakkı için bir bedel ödemediyse, lisans kurallarını ihlal ederek- kaldırdığını fark ettik. Ve yine aynı durum, Genel Başkan, halen Deniz Baykal J

c- Yaptığımız araştırmalar sonucunda, MHP Ankara İl Başkanlığı sitesinin yapım aşamasında olduğunu, MHP İstanbul İl Başkanlığı’nın ücretsiz Drupal yazılımı kullandığını ve -lisans hakkı için bir bedel ödemediyse, lisans kurallarını ihlal ederek- kaldırdığını fark ettik. MHP İzmir İl Başkanlığı’nın ise genel merkezle aynı yapıda site kullandığını fark ederek sevindik. İstanbul ve İzmir il başkanlıklarının org.tr uzantılı alan adı kullandığını belirtmeden geçmemek gerekir diye düşünüyorum. İktidar partisinin bile il başkanlıkları sitesinin uzantısının büyükşehir il başkanlığı sitelerinin uzantısının com olduğunu görünce, bu bile bizi sevindirmeye yetti. MHP Kayseri İl Başkanlığı sitesinde; Kayserili bir yazılımcı tarafından yazılmış olan ancak açık kodlu şekilde kullanıcıların hizmetine sunulmuş “Mydesign Haber Sistemi” kullanılmış ve bu da sitenin altında belirtilmiş. Etik kurallarına en çok uyması gereken partilerin bu şekilde davranışı bizi çok sevindirdi ve MHP Kayseri İl Başkanlığı sitesinin uzantısının org.tr olması, üst kısımda genel merkezle aynı çalışmanın kullanılmış olması, kurumsallaşmaya uygunluk açısından olumlu not almasını sağlayan diğer unsurlardandı.

d- Yaptığımız araştırmada en çok dikkatimizi çeken parti Saadet Partisi oldu. Kurumsallaşma çalışmasını çoktan tamamlamış ve tüm il, ilçe başkanlıkları için standart web sitesi oluşturmuş. Ancak alan adı uzantılarının bazı başkanlıklarda org, bazılarında org.tr olması bu konuda bir standart oluşturulmadığını düşündürdü. Yine de; iktidar ve ana muhalefet partisinin sanal alemde başaramadığını başarmış olması sebebiyle, Saadet Partisi yöneticilerini tebrik etmek gerekir düşüncesindeyim. Saadet Partisine ait bir il başkanlığının sitesini merak ettiğinizde arama motorlarında aramanıza bile gerek yok. http://www.saadet-ankara.org.tr/ yapısında, Ankara yazan yere o ilin adını yazarsanız direkt o ile ait site karşınıza çıkacaktır. İller için mavi, ilçeler için ise bordro renk tercih edilmiş. http://www.saadet-besiktas.org.tr/, http://www.saadet-hacilar.org Örneğin; Beşiktaş İlçe Başkanlığı, Hacılar İlçe Başkanlığı sitesi.

Özetle; kurumsallaşmanın en güncel örneklerinden biri olan internet ortamındaki şeklinin tezahürü web sitelerinin partilerimize ait durumunu ortaya koymaya çalıştık. Umarız ki, bu çalışma faydalı olur da önce internetteki kurumsallaşmalarını daha sonra ise genel idari anlamda kurumsallaşma eksiklerini tamamlar partilerimiz de, biz de gönül rahatlığıyla bu insanların ülkemizi yönetebileceğine inanabilecek duruma gelebiliriz.

Geri
WhatsApp
Telegram
Skype
Messenger
E-posta