Hakan TOPUZOĞLU

"E-Ticaret ve Sosyal Medya Uzmanı"

Kurs Merkezlerine Altın Öneriler

 

Verim=Yapılan İş/Birim Zaman formülü gereğince, bilgi ve birikim israfına kaçmamaya dikkat etmeli, yapacağımız işlere de ona göre karar verebilmeliyiz.

Daha önceki kurs tecrübelerime dayanarak, kurs merkezlerine sunabileceğim altın önerileri sizinle paylaşmak istedim.

Ünvana ihtiyaç duymaksızın, profesyonel anlayış, duygusallıktan uzak mantıklı yaklaşım çerçevesinde yapılabilecek faaliyetleri aşağıdaki şekilde gruplandırabiliriz.

Bilgi alışverişinin ve beyin fırtınalarının düzenlenmesi

Eğitimci arkadaşların birbirini eğitmesi

Kurs Merkezi Yayını olarak çıkacak bir yayının hazırlanması

TV/Radyo Programı

Gazete İlavesi

Seminerler

Tüm kurs öğrencilerine yönelik Genel Tekrar Dersleri

2. Öğrenci Kalitesi İçin Planlama

Verdiğiniz hizmetin kalitesi arttıkça öğrenci kalitesi de kendiliğinden artacaktır. Bu da piyasa hakimiyeti, fiyat belirleme rahatlığını yanında getirecektir.

Öğrenci Kampları

Bilgi Yarışmaları

Öğrencilere Yönelik İnsan Kaynakları Hizmeti

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Farklı Alanlarda Eğitimler

Kişisel Gelişim Kursları

Pansiyon Destekli Eğitim

3. Mekan Kalitesi İçin Planlama

Kütüphane Hizmeti

Etüd Salonu

Daha elit ortamlarda şubeleşme

Ve sonuç olarak, “Çok Özel Kurs Merkezi” nin ortaya çıkışı…

Tanıtım

Ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız iş bedavaya altın dağıtmak bile olsa tanıtımını yapmazsanız daha geniş kitlelere ulaşmak bir hayal olacaktır.

Şu anda kullınılan otobüs içi afiş, e-posta gönderimi, sms gönderimi, gazete ve radyo reklamlarının yanısıra yapılabilecek başka çalışmalar da olduğunu belirtmek isterim.

1. Kollektif Kimlik Oluşturma Çalışmaları

Verilecek bir Kurs Merkezi Kart ve kurulacak Kurs Merkezi Mezunları Derneği sayesinde 10 yılı aşkın süredir kursa gelmiş binlerce kişinin kollektif kimliğe sahip hale getirmenin neler kazandıracağını biliyorsunuz. Bu sayede çok güçlü bir veritabanına sahip olan kurumumuz, verdiğimiz kartın indirim kartı olarak kullanılmasını sağlayarak,kurumlarla ilişkilerimizi de güçlendirecektir. Bu kişinin çevresine ulaşmamızı kolaylaştıracak. Yapılacak etkinlikler sayesinde basının da tanıtımımıza katkıda bulunması kaçınılmaz olacaktır.

Kollektif kimliğe sahip hale getirilmiş bir topluluğa yeni hizmetler sunmak daha kolay olacağı için yeni yatırımlar yapmak da daha kolay hale gelecektir. Ayrıca, dernekleşme sayesinde Avrupa Birliği destekli projeleri hazırlamamız ve sunmamız da kolaylaşacaktır.

ISO 9000 Belgesi

Bir çok yönden eksik olmasına rağmen, belgenin arkasına saklanan ve bu belge ile üstünlük oluşturmaya çalışan kurumlara en güzel cevap olacağı kanaatindeyim. Bununla birlikte, eğer Hizmet Yeterlik Belgesine Sahip Eğitim Programları hazırlayabilirsek, bu da alanında ilk olacaktır.

Kurumlarla Anlaşma

İş Adamları Dernekleri, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Meslek Odaları, Dernekler ve Vakıflarla kurulacak güçlü bir iletişim, hem mevcut eğitim programlarına katılacak kişilerin sayısını artıracak, hem de yeni eğitim programları hazırlamamıza imkan verecektir. Bu amaçla ziyaretler yapılması ve onlara yönelik kampanyalar düzenlenmesi durumunda, uyuyan potansiyel daha hızlı şekilde uyandırılmış olacaktır…

Ulusal veya Uluslar arası Bağlantısı Olan Eğitimler

Eğer bir derneğin üyesi olmakla veya bir organizasyonun içinde olmakla bir alanda verilecek eğitimlerin temsilcisi olabileceksek, bu tarz fırsatları kaçırmamalıyız.

Aynı şekilde eğitim adına başka çalışmalar varsa, onları tespit etmek için araştırmaları sık şekilde yapacağımı da bilmenizi isterim.

Sunulmayanı Sunabilmek…

Planlama

1. Eğitimin Kalitesi İçin Planlama

Basit ama farklı eğitim programlarını sunarak çok büyük bir artı puan alabileceğimiz inancındayım. Windows, Word, Excel, Powerpoint, Autocad, LKS gibi eğitimlerin yanısıra şu anda verilmeye devam edilen Photoshop, Flash, Dreamweaver’ın çok büyük artı olduğu inancındayım. Bu gibi artıları artırmak, mevcut öğrenci potansiyelini değerlendirerek yeni eğitimlere zemin hazırlayacaktır.

Bu amaçla düzenlenecek; Outlok, Outlook Express, İnternette Arama Metodları, Arama Motoru Kayıt İçin Pratik Öneriler gibi eğitimlerle meslek gruplarına yönelik hazırlanacak İş Adamının Hayatında Bilgisayar, Tıp Alanında Bilgisayar Kullanımı gibi entelektüel içerikli kurslar planlamamızın medyaya dönük yüzü olduğunu da unutmamak da fayda var.

Saygılarımla…

19 Ekim 2005

Geri
WhatsApp
Telegram
Skype
Messenger
E-posta