Hakan TOPUZOĞLU

"E-Ticaret ve Sosyal Medya Uzmanı"

İnternette ‘dialer’ tuzağına dikkat!

Tevfik Işık bildiriyor

Hür Türkiye Teknoloji Platformu (HTTP) Başkanı Hakan Topuzoğlu, internet kullanıcılarının tüm uyarılara (Yes) cevabı verme alışkanlıklarının internet çetelerinin işini kolaylaştırdığını ileri sürdü.

Topuzoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet kullanımının yaygınlaşmasıyla, kötü niyetli bazı kesimlerin internet kullanıcılarına yönelik hazırladıkları tuzakların da arttığına dikkati çekti.

İnternette kullanılan “Dialer” isimli küçük programların, kullanıcıların dalgınlığı, dikkatsizliği ve bilinçsizliği nedeniyle büyük tuzaklar haline gelebildiğini ifade eden Topuzoğlu, şunları söyledi:

“Dialer adı verilen programlar, internet kullanıcılarının telefon hattını uluslararası telefon servislerine yönlendiriyor. Kullanıcıların çok yüksek telefon faturaları ile karşılaşmalarına yol açan bu programların, fark edilmemesi için bazı hileli yöntemler kullanılıyor. İnternet kullanıcıları, farkında olmadan bu programları indirip tuzağa düşüyorlar. Kullanıcıların, tüm uyarılara (Yes) cevabı verme alışkanlıkları internet çetelerinin işini kolaylaştırıyor. İnsanlar, internette istedikleri bilgilere ulaşabilmek için çoğu zaman yabancı dilde yazılan ve anlamadıkları tüm uyarılara (Evet) cevabı veriyorlar.”

Tuzaklardan korunma yolları
Dialer programlarının virüs olarak algılanmadığını, antivirüs programlarının da etkili olmadığını bildiren Topuzoğlu, kullanıcıların seçici, dikkatli ve bilinçli olmaları gerektiğini belirtti.
Dialer programlarının fark edilmemesi için birçok hileli yönteme başvurulduğunu kaydeden Topuzoğlu, şöyle devam etti:

“Dialer programları, 10-30 saniye arasında bilgisayarlara yüklenebilen küçük çaplı programlardır. Virüs olarak algılanmayan dialer programları, kullanıcıyı uluslararası bağlantı kurarak tuzak sitelere yönlendiriyor. Tuzak sitelerde, kullanıcıdan istediği bilgilere ulaşabilmesi için ısrarla küçük bir program indirmesi istenir. İstenen bu program kullanıcıya uluslararası telefonlara yönlendirerek yüksek faturalara yol açan dialer programlarıdır.”

Dialer programlarının getirdiği tehlikelerin kablo veya ADSL kullanıcılarını tehdit etmediğini kaydeden Topuzoğlu, dialer tehlikesinin önlenmesi için Türk Telekom tarafından gerekli önlemlerin alınmasını, yasal düzenlemeler yapılarak internet çeteleriyle daha etkin mücadele edilmesini istedi.

Geri
WhatsApp
Telegram
Skype
Messenger
E-posta