Hakan TOPUZOĞLU

"E-Ticaret ve Sosyal Medya Uzmanı"

Alırken de satarken de dikkat edin

 

Yapılan araştırmalar, yeni teknolojinin alınma nedeninin ihtiyaçtan daha çok psikolojik zaaf olarak değerlendirse de, ürünlerimizi almaktan ve satmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz.
Eskiden bu görevi ifa eden, bit pazarlarının kapanması, birçok firmanın da ikinci el ürün satmayı bırakması sonucu, bu görev internet sitelerine düştü. Birçok insanın da, daha uygun fiyata ürün alıyor olmanın verdiği mutluluk nedeniyle, gözden kaçırdığı noktaları bu yazımızda sizinle paylaşmanın faydalı olacağı inancındayım.
Bugüne kadar, ikinci el ürün alırken dikkatli olun içeriğinde birçok yazıya rastlamış olabilirsiniz. Yine de bu uyarıları yeniden paylaşalım. Daha sonrasında ise yazımızda satarken nelere dikkat etmelisiniz konusunu ele alalım.
1. Teknolojik ürünleri özellikle cep telefonunu rastgele bir satıcıdan almayın. İkinci el de olsa, ürün aldığınız kişinin tanıdık olması veya bir firma sahibi olmasına dikkat etmelisiniz.
2. Cep telefonunun IMEI numarasını sorgulatın ve kontrol ettirin. IMEI numarası kopyalanmış veya başka sorunu olan bir telefonsa en fazla 20-25 gün kullanabileceğinizi bilin ki sürpriz olmasın.
3. Aldığınız cihazın açılmamış olmadığına emin olun. Açılmız cihazlar genellikle sorun çıkartabilir, içinden parçası alınmış olabilir.
4. Telefon olsun, dizüstü bilgisayar olsun mutlaka test edin. En az 1 gün kullanın.
5. Cihazı aldığınız kişiden veya kurumdan, cihazın satıldığına dair kimlik fotokopisi üzerine yazılmış bir not ile teslim alın.
6. Cihazın garantisi devam ediyorsa, garanti belgesini; devam etmiyorsa bile faturanın aslını veya fotokopisini mutlaka alın.
Yapılan araştırma sonuçları, cep telefonunu veya bilgisayarını satan kişilerin % 50’den daha fazla kısmının cihaz içerisinde, çeşitli telefon numaraları, kart ve kimlik bilgileri, facebook, twitter benzeri sitelere giriş için şifre bilgileri gibi kişisel bilgileri silmeyi unuttuğu gerçeğini ispat etmektedir. İngiltere merkezli CPP, tarafından yapılan araştırmaya göre cep telefonu kullanıcılarının % 20’si 6 ayda bir cep telefonu değiştiriyor. Bizim gözlemlerimize göre ise artık birçok kullanıcı yılda bir dizüstü bilgisayarını değiştiriyor.
Aslında hepimizin bildiği ama ihmal ettiği, ikinci el ürün satarken nelere dikkat etmeliyiz, sorusunun cevapları şu şekilde.
1. Kimlik ve kart hırsızlığı için fırsat oluşturan kredi kartı bilgileri, telefon numaraları, kartların PIN numaraları, banka hesap datayları, şifreler, şirket bilgileri, sosyal ağ paylaşım siteleri için hesap detaylarını silmeyi unutmayın.
2. Cep telefonu satılmadan önce mutlaka, fabrika ayarlarına dön seçeği uygulanmalı.
3. Ses kayıtları, video ve fotoğraf görüntülerini hafıza kartında saklarsanız, satış yaparken hafıza kartını almanız , olası birçok riski ortadan kaldıracaktır.
4. Online mağaza hesapları mutlaka silinmelidir.
5. Satış yaptığınıza dair belgeyi mutlaka satın alan kişiye, fatura vb. belgelerin fotokopisiyle birlikte teslim edin.
Bu maddelere dikkat edin ki, “Teknolojik Upgrade Kabusunuz Olmasın”

Saygılarımla,
Hakan TOPUZOĞLU
Teknoloji Uzmanı
www.hakantopuzoglu.com.tr